SCIAC Track & Field Champions

 

Men By Event Event Year
Ed Laughton Mile 1961
Bill La Rock 100 yd 1963,64
Pat Conroy 3 Mile 1971
Bill Graham High Jump 1972,73
Art Poag Hammer 1973
Art Pinkney 400 1977
Mark Soukup 100 yd 1978
Bob Gallagher Mile 1978
Mike Leadbetter Triple Jump 1980
Chris Robinson Shot Put 1980
Fawzi Mhemedi 800 1983,84
Mark Messana 100 1987,88
Mark Messana 200 1986,87,88
Carl Giles Shot Put 1986
Carl Giles Hammer 1986
Chris Hickie Discus 1986
Kurt Hocker 400 1988
Doug Birkel Triple Jump 1988
Messana-Elmore-Hocker-Gnecco 4x400 1988
Tony Gnecco 400 1989
Bill Fulton 110HH 1989,91,92
Carl Berg Steeple 1989
Carl Berg 5000 1989
Dan O'Keefe Hammer 1989
Jeremy Jurgens High Jump 1990,92
Robert Davis 800 1990
John Dennis Steeple 1990
Jason Rhodes 200 1993
Jason Rhodes 800 1991,92,93,94
Brian Barnes Steeple 1991
Brian Barnes 5000 1992
Will Watson Hammer 1991
John Akerboom 100 1992
John Akerboom 200 1992
Brad Aagaard 1500 1992,94
Brian Hughes 400IH 1992
Mike Susank Shot Put 1993,94
Mike Susank Discus 1993,94
Mike Susank Hammer 1992,93,94
Chris Mehnert Javelin 1992
Summers-Hughes-Akerboom-Rhodes 4x400 1992
Ray Butman Steeple 1993
Mark Gilbreth 110HH 1993
Eric Jones High Jump 1993,94
Eric Jones Triple Jump 1997
Summers-Rattay-Aagaard-Rhodes 4x400 1994
Brett Comfort 100 1995,98
Brett Comfort 200 1996
Matt Newman 5000 1995
Andy Richen High Jump 1995
Comfort-Pham-Wong-McGhee 4x100 1995
Grover-Pham-Comfort-Pearson 4x400 1995
Sepehr Sharifi Discus 1996,97,98,99
Greg Arcenio Hammer 1996,97
Quang Leba 110HH 1997
Quang Leba Javelin 1996,97
Walter Voegtli Steeple 1997
Walter Voegtli 5000 1997
Steve Grove 400IH 1998
Arnett-Grove-Tarne-Comfort 4x100 1998
Tony Hawkins Triple Jump 1998,2000
Tony Hawkins Pole Vault 2000
Tim Struse Hammer 1998,99
Kendall Grant 100 1999,2000,01,02
Kendall Grant 200 1999
David Juiliano 800 1999,2000,01,02
David Juiliano 1500 2000,01,02
David Juiliano Steeple 2002
Jason Umhoefer 110HH 1999
Carl Russell 400IH 1999
Grant-Tarne-Arnett-Wright 4x100 1999
Kenna-Ramirez-Grant-Russell 4x400 1999
Matt Burnett Pole Vault 1999
Aaron Rubin Shot Put 2002
Aaron Rubin Hammer 2000,01,02
Blaine Hunt Steeple 2001
Ryan Gibson 110HH 2003
Ryan Gibson Javelin 2001,02
Will Heron Pole Vault 2001
Will Berriel 1500 2003
Will Berriel 5000 2002
Tolbert-Grant-Scott-Fletcher 4x100 2002
John Bausch Pole Vault 2002,04
Mike Sullivan Long Jump 2002
Les Fletcher 200 2003,04
Alex Auerbach 800 2003,04
Pat McGrail Steeple 2003
Pat McGrail 5000 2003
Sullivan-Fletcher-Scott-Marenin 4x100 2003
Scott-Tolbert-Marenin-Fletcher 4x400 2003
Jorge DeLaCruz Pole Vault 2003,06
Bert Landry Hammer 2003,04
Roman Marenin 400 2004,05
Roman Marenin 400IH 2004,05
Dan Hayman Steeple 2004,05
Kam-Fletcher-A. Auerbach-Marenin 4x400 2004
Scott Bennett Shot Put 2004,05
Scott Bennett Discus 2004,05
Matt Roberson 400IH 2006
Matt Roberson Pole Vault 2005
Matt Roberson Long Jump 2006
Ryan Martin 200 2005,06
Ryan Martin 400 2006,07,08
David Shriver 800 2005
Reina-Marenin-Martin-Brinkert 4x100 2005
Martin-Brinkert-Marenin-Roberson 4x400 2005
B. Auerbach-Martin-Hallock-Roberson 4x400 2006
Jeff Clark High Jump 2007,08,09
Jeff Clark Long Jump 2009
Jeff Clark Triple Jump 2009
Warren Brown-Pounds Pole Vault 2007,08,09,10
Martin-Williams-Goldberg-Ezer 4x100 2007
Taylor Berliant Shot Put 2008,09
Taylor Berliant Hammer 2009
Andrew Bogrand Javelin 2008
Matt Ezer 200 2009
Kris Brown 5000 2009,11
Hubbard-Carroll-Goldberg-Ezer 4x100 2009
Stephen Powell Discus 2009
Florian Scheulen 5000 2010
Grant Heffernan Discus 2010
Bennett Naden 1500 2012
Bennett Naden Steeple 2013
Rafer Dannenhauer 5000 2012
Chris Gage Hammer 2012
Nick Hobbs Shot Put 2013
Justin Jones 800 2013
Evan Molineux 1500
Steeple
800 
2013,14,16
2014
2015 
Brian Sutter 5000 2013
Matt Espy 110HH 2013
Jonathan Briskman 5000 2014
Matt Wong Triple Jump
Long Jump 
2014,15
2015 
Sam Perrella Hammer 2014
Joshua Sealand 1500 2015,17
  800 2017
Jesse Joseph 10000 2017
Zane Bodenbender Pole Vault 2015
Elan Bernstein Javelin 2015
Cam Van High Jump
Long Jump
Triple Jump 
2016
2016
2016,17 
Alex Rich Discus 2016
Walker Quinn Pole Vault 2017
Michael Sill Discus 2018

 

Women Event Year
Jeana West Mile 1979
Mary Tracey 800 1980,81
Mary Tracey 1500 1980,81
Mary Tracey 3000 1980,81
Carrie Goodman Discus 1981
Cindy Robbins High Jump 1982,83
Cindy Nagle 1500 1982,84
Cindy Nagle 3000 1982
Cindy Nagle 5000 1984
Anita Johnson 100 1983
Anita Johnson 200 1983
Wendy Wallace 5000 1983
Gwynn Hardesty 5000 1985
Liane Kivela 5000 1986,88
Brigid Stirling 1500 1987,88
Tia McMullen 400 1988
McMullen-Silver Odogwu-Elveton 4x400 1988
Dolores Odogwu 100 1989
Dolores Odogwu Triple Jump 1989
Pav Chism High Jump 1989,90
Diane Christensen Long Jump 1989
Ngozi Odogwu High Jump 1992
Ngozi Odogwu Long Jump 1991,92
Ngozi Odogwu Triple Jump 1991,92
Linette Butler Javelin 1991,92
Jennifer Culley 400 1995,96,98
Jennifer Culley Long Jump 1995
Megan Murphy Triple Jump 1995
Heather Schroder Javelin 1995
Lakesha Wilson 100 1996
Pinto-Culley-Wilson-Arredondo 4x100 1996
Pinto-Ingham-Wilson-Culley 4x400 1996
Indira Odamtten 100 1997,99
Indira Odamtten Long Jump 1997,98,99,2000
Indira Odamtten Triple Jump 2000
Jennifer Blakley Discus 1997
Yarrow Moench 5000 1998
Wilson-Culley-Odamtten-Bullen 4x100 1998
Dusek-Bullen-Odamtten-Culley 4x400 1998
Joelle Marty High Jump 1998
Katie Ray 100 Hurdles 1999,2002
Katie Ray High Jump 2002
Odamtten-Buckley-Overly-Brooks 4x100 1999
Kyna Powers Pole Vault 1999,2000
Amanda Brooks Triple Jump 1999
Sarah DeGraw Shot Put 1999,2000
Sarah DeGraw Hammer 2000,01,02
Danielle Neff 400 2000,01
Danielle Neff 800 2001
Lindsay Meskimen 400 Hurdles 2000,02
Odamtten-Buckley-Overly-Greene 4x100 2000
Meskimen-Ban-Odamtten-Neff 4x400 2000
Renee Amann 400 Hurdles 2001
Robertson-Blackwell-Amann-Neff 4x400 2001
Ronda Blackwell 800 2002,03,04
Andrea Haver Steeple 2002
Overly-Buckley-Melief-Ray 4x100 2002
Blackwell-Buckley-Robertson-Neff 4x400 2002
Kristi Reese Javelin 2002
Sarah Alaei 5000 2003,04
Muhich-Smillie-Melief-Blackwell 4x400 2003,04
Kristina Orosz Discus 2003
Kristina Orosz Hammer 2003,04
Erica Melief 100 2004
Erica Melief 200 2004
Kim Sonne 800 2006
Kim Sonne Steeple 2004,05,06
Amy Heidbreder Pole Vault 2004
Lauren Hodill High Jump 2007
Lauren Hodill Long Jump 2005,06
Liz Tedsen 5000 2005,06
Breanne Diaz 100 Hurdles 2006
Breanne Diaz 400 Hurdles 2005,07
Muhich-Sonne-Diaz-Melief 4x400 2005
Jackie Muhich 400 2006
Jackie Muhich 400 Hurdles 2006
Butts-Cooley-Sonne-Muhich 4x400 2006
Helena Bottemiller High Jump 2006
Shelby Cooley 400 2007
Evelyn Ross 1500 2007,08
Evelyn Ross Steeple 2007,08,09
Cooley-Hodill-Diaz-Butts 4x100 2007
Cooley-MacWhorter-Diaz-Butts 4x400 2007
Kathleen Harris 800 2008
Kathleen Harris 1500 2009
Brown-Bunting-Young-Rose 4x400 2009
Aubrey Doede High Jump 2009
Reny Colton 100 Hurdles 2011,13
Reny Colton Long Jump 2010,11
Reny Colton Triple Jump 2009,11
Carmen Lundell 400 Hurdles 2010
Madleine Miller 400 Hurdles 2011
Koko Huang Pole Vault 2011
Kelly Garton 800 2012
Breanna Deutsch 5000 2012
Rose Lewis 100 Hurdles 2012
Meg O'Keefe 400 Hurdles 2012
Ellyn Erving Long Jump 2012,14
Ellyn Erving Triple Jump 2012,14
Allison Barnwell Steeple 2013,14
Hanna Tarleton 400
400 Hurdles 
2014
2015 
Amy Hollshwander 400 Hurdles 2014
O'Keefe-Hollshwander-Arnett-Tarleton 4 x 400 2014
Vaiva Palunas Discus 2014
Tyra Abraham 100
200 
2015,16,17,18
2016,17,18
Aiyanna Cameron-Lewis 400 2015,16
Carmen Mejia 800 2015,16,17
Sara Mostatabi 10k 2015
Kaitlyn Spees Steeple 2015
Knaub-Tarleton-CameronLewis-Abraham 4x100 2015
Tarleton-Mejia-Jablonski-CameronLewis 4x400 2015
Vaiva Palunas

Shot Put
Discus
Hammer

2015,16,17
2015,16,17
2017

Emily Bassett

Hammer
Discus

2015,16,18
2018

Bridget Blum

5000
10000 

2016
2016 

Stewart-Abraham-Mejia-CameronLewis 4x400

2016

Lee-Mitchell-Mell-Abraham 4x100 2017
Lee-Ecola-Mejia-Abraham 4x400 2017
Jacquelyn Desmond Pole Vault 2017
Kyliegh Mann 800 2018
Becca Stewart 400 2018
Bryn McKillop 1500 2018
Ellen Berkley Steeple 2018
Lauren Stanislaw 10000 2018
Griffith-Pratt-JonesMitchell-Abraham 4x100 2018